Kráľova studňa - Veľká Fatra
Kráľova studňa - Veľká Fatra

Kráľova studňa - Veľká Fatra

Kód tovaru: 9788022415989
Kráľova studňa - Veľká Fatra - kniha o Veľkej Fatre - Príroda, história, súčasnosť.
35,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena35,00 €
Doba dodania: 24 hodín
Opýtajte sa na tento produkt

Kráľova studňa - Veľká Fatra


Povesť hovorí, že pod vrcholom Krížnej hole, na rozhraní troch panstiev, sa stretli pastieri oviec. Jeden prichádzal zo Zvolenskej, druhý z Turčianskej a tretí z Liptovskej stolice. Slnko pálilo, a tak bolo treba ovce napojiť. A tu nastal spor o to, ktorému panstvu patrí prameň. V zápale hádky ich zrazu niekto oslovil. Bol to sám kráľ Matej Korvín, ktorý sa vracal z poľovačky: Kvôli čomuže sa sporíte? – pýta sa. Každý pastier sa mu vyrozprával a posťažoval. Matej Korvín sa zamyslel a z moci panovníka riekol: „Keďže sa neviete dohodnúť, prameň bude patriť mne! Bude to moja – Kráľova studňa!"

Monografia Kráľova studňa - Veľká Fatra ponúka čitateľom a milovníkom Veľkej Fatry pestré témy a zaujímavé čítanie
a zároveň množstvo historických fotografií ale i súčasných pôsobivých fotopohľadov Pavla BarabášaKarola DemuthaGustáva HegedüšaJuraja Slotu (zostavovateľ obrazovej časti knihy), Karla Plicku a ďalších fotografov na toto skvostné územie s hotelom Kráľova studňa. Celkom sa na knihe podieľalo bezmála 60 spoluautorov.

Kniha Kráľova studňa - Veľká Fatra, podľa jej editora, publicistu Fedora Mikoviča ponúka čitateľom prechádzku horskou krajinou plnou neobyčajných vecí, krajinou ktorá je hodná obdivu a záujmu.
Pri potulkách touto horskou krajinou si na každom kroku môžte vychutnávať pohľad na rozsiahle hole všade okolo, na skalné bralá, hlboké tmavé doliny i bohaté lesy na ich úbočiach. Táto krajina, povedané slovami básnika Mikuláša Kováča pripomína chrám:/ Chorál o človeku / znie v nej bez prestania... // Keď vchádzaš do tejto krajiny/ chcel by si pokľaknúť...

Kráľova studňa, ktorej je táto nádherná výpravná publikácia venovaná, leží v očarujúcom, pomerne členitom horskom prostredí na juhu najvyššej hrebeňovej časti Veľkej Fatry.

Národný park Veľká Fatra patrí medzi najzachovalejšie územia, čo sa odráža aj v množstve vyhlásených maloplošných chránených území – pätnásť národných prírodných rezervácií, štyri prírodné rezervácie, jedna národná prírodná pamiatka, desať prírodných pamiatok a päť chránených areálov. Sú to prevažne neporušené pralesovité územia, vzácne skalné útvary, alebo zachovalé mokrade.

Aj v okolí Kráľovej studne sa nachádza niekoľko maloplošných chránených území. V nadšení povojnových rokov vznikla v rámci vtedajšej „dvojročnice“ myšlienka výstavby moderného zariadenia namiesto okupantmi vypálenej chaty. Hotel uviedli do prevádzky 28. augusta 1951. Za desaťročia nepretržitej prevádzky toho zažil dosť. Mnohí si isto pamätajú časy prežité v škole v prírode, či na lyžiarskom výcviku. V hoteli je dovedna 47 lôžok, nechýbajú apartmány, rodinné izby, dvojlôžkové izby. Na prízemí je nadštandardná turistická ubytovňa – tri osemposteľové izby so spoločnými zariadeniami pre osobnú hygienu.

Horský hotel Kráľova studňa, obkolesený chránenými krásami a prírodnými klenotmi Národného parku Veľká Fatra, leží vo výške 1 300 m n. m. Ďaleko od ruchu civilizácie, hlboko v srdci prírody, poskytuje dokonalé podmienky na načerpanie duševných aj fyzických síl. 

Detaily o knihe:

Počet strán: 320
Väzba: pevná väzba
Rozmer: 230 x 280 mm 
Hmotnosť: 1650 g 
Jazyk: slovenský 
EAN: 9788022415989
Rok vydania: 2017 
Vydavateľstvo: Veda

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.