Infolinka: 0915 858 288
Prihlásiť
nad 69,00 €
expedujeme do 24 hodín
Kniha S modrotlačou do sveta od autorky Eva Kurjaková obsahuje množstvo údajov o oravskom fenoméne - spracovanie ľanu, výroba plátna, jeho farbenie indigom a hlavne predaj konečnému spotrebiteľovi, ktorý sa nachádzal nielen vo všetkých krajinách bývalého Uhorska, ale aj na Balkáne, v Turecku, Moldavsku, na Blízkom východe (dnešný Libanon a Izrael), dokonca aj v Alexandrii a v Egypte.
S modrotlačou do sveta je cenným zdrojom informácií pre historikov, študentov a všetkých, kto sa zaujíma o modrotlač, ktorá bola v minulom roku zapísaná do národného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva a v roku 2018 sa bude uchádzať o zápis do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Modrotlač je stará, originálna technológia farbenia prírodného plátna indigom. Pred farbením sa ručne zdobili ornamenty a vzory pomocou modrotlačových foriem. Je to remeselná technika farbenia a zdobenia látok, ktoré sa používali na šitie krojov.
Modrotlač na Slovensku sa začala produkovať už v 18. storočí. Toto remeslo sa rozšírilo do všetkých krajov, najmä na Liptove, Spiši a Šariši, ale známa je aj modrotlač na Orave.
Základným materiálom pre produkciu modrotlače je plátno, takže sa výroba modrotlače spočiatku koncentrovala hlavne v oblastiach, kde bolo rozvinuté plátenníctvo vo forme domácej výroby.
Najznámejšími strediskami plátenníctva na Slovensku boli regióny Oravy, Spiša a Šariša.
Vysokou kvalitou vynikalo najmä spišské plátno, ktoré sa v 19. storočí vyvážalo aj do zahraničia. V oblastiach Slovenska, kde bola výroba plátna skromnejšia, získavali modrotlačiari plátno na jarmokoch
Eva Kurjaková - S modrotlačou do sveta Oľga Danglová - Modrotlač na Slovensku
Detaily o knihe:
Počet strán: 220 Väzba: pevná Rozmer: 210 x 295 mm Hmotnosť: 990 g Jazyk: slovenský EAN: 9788097248598 Rok vydania: 2017 Vydavateľstvo: Občianske združenie ZUBOR