Rómski kováči na Slovensku_product_product
Rómski kováči na Slovensku
Rómski kováči na Slovensku_product_product_product
Rómski kováči na Slovensku
Rómski kováči na Slovensku_product_product_product
Rómski kováči na Slovensku
Rómski kováči na Slovensku_product_product_product
Rómski kováči na Slovensku

Rómski kováči na Slovensku

Kód tovaru: 9788089639526
Rómski kováči na Slovensku - Roma Blacksmith in Slovakia.
60,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena59,99 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Rómski kováči na Slovensku


Nová publikácia z edície Tradícia dnes prináša celistvý, doteraz nepublikovaný pohľad na kováčstvo Rómov na Slovensku v kontexte ich etnokultúrneho vývoja s reflektovaním podôb a špecifík materiálnej zložky (pracovné postupy, výrobky) i spoločenskej stránky (postavenie kováčov v spoločenstvách Rómov i z pohľadu nerómskych obyvateľov) tohto zamestnania. Kováčske remeslo (i hudobníctvo) vykonávané Rómami sa stretli so záujmom majoritného obyvateľstva a umožnili Rómom v priebehu 16.-18. storočia prejsť na trvalo usadlý spôsob života.

V tom spočíva výnimočný význam tohto remesla ako pre Rómov, tak aj pre majoritné obyvateľstvo.

Technológiu spracovania kovov si priniesli Rómovia z indickej pravlasti. Svedčia o tom prvky v technológii práce (napr. kovanie na zemi) i používané nástroje (napr. dvojica kožených mechov), ktoré dodnes v Indii používajú predpokladaní príbuzní európskych Rómov. Rómski kováči sa zameriavali na produkciu výrobkov, ktoré nevyrábali miestni nerómski kováči a preto nedochádzalo ku konkurencii.

Do polovice 20. storočia to boli predovšetkým šindľové, krokvové, podkovové, železničné klince, nástroje pre roľníkov (okovanie pluhov, reťaze, sekery a i.), debnárov, vareškárov, stolárov, kolárov, šindliarov i predmety do domácnosti (nože, sekáče, trojnožky, ocieľky na nietenie ohňa, pasce na chytanie zvierat a pod.).

Na príklade folklóru (piesne, príslovia) autor ukazuje, že rómski kováči boli vážení tak príslušníkmi svojej komunity, ako aj zo strany majoritného obyvateľstva. Publikácia sleduje vývoj kováčstva Rómov aj od polovice 20. storočia, kedy lacné fabrické výrobky utlmili záujem o výrobky kováčov a preto rómski kováči udržiavali svoje remeslo vytváraním kováčskych dielní, neskôr zameraním sa na umelecké kováčstvo.

Detaily o knihe:

Počet strán: 400
Jazyk: dvojjazyčná: slovensko-anglický
EAN: 9788055140063
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: ÚĽUV, Bratislava 2018

 

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.