Krajina hradov - Slovenské hrady na starých pohľadniciach
Krajina hradov - Slovenské hrady na starých pohľadniciach

Krajina hradov

Kód tovaru: 9788097058203
Krajina hradov - Slovenské hrady na starých pohľadniciach
49,70 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena49,70 €
Doba dodania: Titul je aktuálne vypredaný
Opýtajte sa na tento produkt

Krajina hradov - Slovenské hrady na starých pohľadniciach


Unikátna publikácia s viac než 400 vyobrazeniami slovenských hradov na dobových pohľadniciach, doplnenými sprievodnými textami popredných odborníkov na históriu a hradnú architektúru.

Keď v roku 1869 vydala rakúsko-uhorská pošta ako prvá na svete korešpondenčný lístok, málokto si uvedomil, že ide o počiatočný krok k zavedeniu pohľadníc, ktoré sa stali súčasťou nášho života. Neraz ich nachádzame odložené na miestach, kam ukladáme nepotrebné veci. V škatuliach, zapadnutých na dne skrine, alebo v zaprášenom tmavom kúte na povale.

Obrázok, vytlačený na obdĺžniku kartónu, s ručne dopísaným posolstvom, adresou a odtlačkom poštovej pečiatky na známke sa stal krátko po svojom vzniku predmetom nebývalej zberateľskej vášne. Aj kniha, ktorú práve držíte v rukách, je výsledkom mnohoročného úsilia viacerých zberateľov. Na 248 stranách vám predstaví 413 pohľadníc 80 slovenských hradov a prenesie vás do obdobia rokov 1896 až 1950. Čitateľ má po prvýkrát možnosť prezrieť si unikátny súbor fotografií považských hradov z obdobia 2. polovice 19. storočia z ateliéru Maxa Sterna, dvorného fotografa Františka Jozefa I. Úlohu žúp a panských sídiel podáva v jednotlivých kapitolách historik Ján Lukačka. Cennú obrazovú informáciu pohľadníc dopĺňa popis dvoch popredných odborníkov na hradnú tematiku – architekta Martina Bónu a kunsthistorika a archeológa Michala Šimkovica. Dobové snímky nám na jednej strane umožňujú preniesť sa ďaleko proti prúdu času a zároveň prezrádzajú smutný osud viacerých našich historických pamiatok, ktoré nedokážu odolávať zubu času. Veríme, že táto kniha prebudí záujem verejnosti o ich osud a rozšíri rady nadšencov, venujúcich sa ich záchrane.

Detaily o knihe:

Počet strán: 248
Rozmer: 250 x 335 mm
Hmotnosť: 2260 g
Jazyk: slovenský
EAN: 9788097058203
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: Iges

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.