Jaroslav Perniš - Anjouovci
Jaroslav Perniš - Anjouovci

Jaroslav Perniš - Anjouovci

Kód tovaru: 9788055148199
Anjouovci - Princovia s kvetmi ľalie.
12,90 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena12,46 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Anjouovci - Princovia s kvetmi ľalie


Kniha Anjouovci - Princovia s kvetmi ľalie má hneď niekoľkých hrdinov. Patria k nim príslušníci dynastie Anjouovcov, ktorí sa za historicky krátke obdobie nezmazateľne zapísali do dejín Európy.

Ich ambície, ctižiadostivosť či túžba po moci spôsobili, že putovali z rodného Francúzska cez Apeninský a Balkánsky polostrov až do Uhorska a Poľska, no tiež do južného Grécka, Jeruzalema a Konštantínopolu. Hlavnými piliermi rodu bolo niekoľko úspešných mužov, sprevádzaných ešte úspešnejšími manželkami, dedičkami kráľovstiev.

Zakladateľom dynastie bol Karol I. z Anjou. Bol typickým rytierom francúzskeho severu a princ, čo sa hrdo hlásil ku kapetovským koreňom. Jeho syn a nástupca Karol II. Chromý miloval rodné Provensalsko, ktoré do vlastníctva rodu priniesla jeho matka. Prirástlo mu k srdcu viac než Neapolsko, kde bol kráľom. Tretím pilierom dynastie bol jeho syn Róbert Múdry, pre ktorého sa stalo prístavné mesto pod Vezuvom skutočným domovom. Títo traja muži spoluurčovali osud štvrtého Anjouovca – Karola Róberta, predstaviteľa uhorskej rodovej línie. Všetkých týchto mužov okrem spoločného pôvodu spájal základ ich erbu – modrý štít posiaty zlatými ľaliovými kvetmi.

Politický i súkromný život rodu Anjouovcov úzko súvisel aj so Slovenskom. Nie náhodou sa na mape dynastickej politiky Anjouovcov objavovali mestá Trenčín, Trnava, Zvolen či Košice ako miesta významných stretnutí a udalostí medzinárodného významu.

Detaily o knihe:

Počet strán: 320
Väzba: pevná
Rozmer: 130 x 205 mm
Hmotnosť: 390 g
Jazyk: slovenský
EAN: 9788055148199
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Ikar

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.