Andrej Bielovodský - Severné hranice Slovenska
Andrej Bielovodský - Severné hranice Slovenska

Andrej Bielovodský - Severné hranice Slovenska

Kód tovaru: 9788089903054
Kniha Severné hranice Slovenska - územie, na ktorom žili Slovieni.
14,90 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena14,12 €
Doba dodania: Tovar je aktuálne vypredaný
Opýtajte sa na tento produkt

Andrej Bielovodský - Severné hranice Slovenska


Prostredníctvom knihy Severné hranice Slovenska nahliadnete do kapitoly minulosti nášho národa. Svedectvo Maura Orbiniho hovorí, že v minulosti sa oblasť, na ktorom žili Slovieni na severe rozprestierala až po rieku Vislu. Najvyššia rada (Konferencia veľvyslanectiev) Dohody vyniesla 28. júla 1920 v belgickom kúpeľom mestečku Spa rozhodnutie, na základe ktorého 27 slovenských obcí s viac než 25-tisíc obyvateľmi pripadlo Poľsku.
Na Orave sa to dotklo 14 obcí (Bukovina-Podskalie, Harkabúz, Hladovka, Chyžné, Jablonka, Oravka, Pekelník, Podvlk, Sŕnie, Suchá Hora, Veľká a Malá Lipnica, Vyšná a Nižná Zubrica).

Na Spiši ďalších13 obcí: Čierna Hora, Durštín, Fridman, Jurgov, Kacvín, Krempachy, Lapšanka, Nedeca, Nižné Vyšné Lapše, Nová Belá, Repisko, Tribš.

V roku 1924 sa ČSR vrátili Hladovka i Suchá Hora, no výmenou za chotáre Jurgova a Nižnej Lipnice.

Historik Martin Lackoz Ústavu pamäti národa, napísal: „Sklamanie bolo o to väčšie, že pri vzniku ČSR sa predpokladalo, že severná hranica (na rozdiel od južnej) ostane bez problémov. Napriek tomu, že hranica medzi Slovenskom a Poľskom (resp. medzi Uhorskom a Haličou) bola takmer tisícročie stabilnou a rešpektovanou, obnovený poľský štát ju porušil už krátko po vzniku ČSR. Už v decembri 1918 totiž jeho vojsko okupovalo viacero pohraničných obcí či miest, vrátane Kežmarku. Snahy o anexiu severného Slovenska neustali ani po nútenom odchode ich vojsk v januári 1919. Poliaci spor preniesli na medzinárodnú úroveň. Využívali pritom propagandistický trik, keď obyvateľstvo na Kysuciach, Orave i Spiši, nazývané aj ako goralské, vyhlásili za Poliakov (hoci ono samo sa pri sčítaní deklarovalo ako slovenské) a u Najvyššej rady Dohody si nárokovali pripojenie všetkých území, ktoré obývalo.“

Pôvodný text knihy od autora Andreja Bielovodského publikovaný v roku 1945 je doplnený fotografiami, priloženými mapkami a iným materiálom.

Detaily o knihe:

Počet strán: 224
Väzba: pevná väzba
Rozmer: 168 x 245 mm
Hmotnosť: 570 g
Jazyk: slovenský
EAN: 9788089903054
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Torden

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.