Irena Pišútová - Zuzana Vaňousová
Irena Pišútová - Zuzana Vaňousová

Irena Pišútová - Zuzana Vaňousová

Kód tovaru: 9788088852964
Irena Pišútová - Zuzana Vaňousová
42,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena42,00 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Irena Pišútová - Zuzana Vaňousová


Tvorba výtvarníčky Zuzany Vaňousovej má tie isté atribúty vnímania výtvarného umenia. Podchádza zo známej rodiny Kronerovcov, ktorá dala slovenskej kultúre významné osobnosti v oblasti umenia.

Zuzana Vaňousová sa narodila 6. júla 1922 na Kysuciach, v Staškove pri Čadci.

Počas svojej viac ako tridsaťročnej aktívnej výtvarnej tvorby sa venuje maľbe na sklo a tvorbe akvarelu. Vaňousová vo svojej tvorbe dokazuje, že najumeleckejšie a najvýstižnejšie sú tie diela, v ktorých maliarka postupuje podľa vlastnej fantázie a intuície podloženej vlastnými spomienkami, zážitkami ovplyvnenými výchovou i tradíciou (Považie, Kysuce).

Zuzana Vaňousová nesporne patrí v oblasti maľby na skle k výtvarníčkam, ktoré presadzujú svoj vlastný rukopis.

Autorka vychádza z pevnej kompozičnej skladby prezentujúc široký a náročný program, ktorý precízne realizuje v posledných rokoch.

Premysleným programom pripomína vo svojich maľbách na skle námety z ľudových piesní z Kysúc podaných jej vlastnou výtvarnou rečou, ktoré farebne odlišuje, najmä keď ide o zobrazenie zvykov, napr. na Luciu, Mikuláša, Troch kráľov alebo sú to spomienky na sviatky veľkonočné, vianočné, atď.

Počas svojej umeleckej aktivity sa zúčastnila mnohých kolektívnych výstav insitného umenia doma i za hranicami. Samostatne vystavovala v Prahe, Karlových Varoch, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Púchove, Považskej Bystrici, Trenčíne, na Myjave, v rodnom Staškove, v Novom Meste nad Váhom i v Piešťanoch.

Jej diela sú súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného múzea aj Národopisného múzea v Prahe. V súkromných zbierkach sa jej diela nachádzajú v USA, Austrálii i viacerých krajinách Európy.

Kniha Irena Pišútová - Zuzana Vaňousová obsahuje kapitoly:

1. Kysucké detstvo
2. Život prozaický i umelecký
3. "Človečina" Zuzany Vaňousovej
4. Dva svety
5. Zuzana vaňousová - Life and Art,
6. Ocenenia, prezentácie a výstavy...

Detaily o knihe:

Počet strán: 96
Rozmer: 216 x 278 mm
Väzba: pevná
Hmotnosť: 697 g
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2012
EAN: 9788088852964
Vydavateľstvo: Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.