Irena Pišútová, Ján Kautman - Ľudové sklo
Irena Pišútová, Ján Kautman - Ľudové sklo

Irena Pišútová, Ján Kautman - Ľudové sklo

Kód tovaru: 9788089639083
Irena Pišútová, Ján Kautman - Ľudové sklo
40,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena40,00 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Irena Pišútová, Ján Kautman - Ľudové sklo


Kniha Ľudové sklo získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii "Knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie".

Ľudové sklo vychádza v edícii Tradícia dnes a podrobne mapuje históriu slovenských sklární a ich výrobkov. Pojem „ľudové sklo“ definuje autorka ako sklo, ktoré síce nebolo vyrábané domácky, ale sklárskymi robotníkmi v jednotlivých sklárňach, no tieto výrobky zohrali v minulosti významnú úlohu pre obyvateľov vidieka.

Keďže výroba skla závisela od miestnych zdrojov vody, dreva a kremičitého piesku, boli sklárne prevádzkované najmä v oblastiach s bohatým výskytom lesného porastu a vody.

Oblasť dnešného Slovenska bola teda pre sklárne ideálnym prostredím. Aj preto tu zaznamenali historici rozsiahly výskyt sklárskych hút v období od 14. do 20. storočia. Na našom území ich v tomto období pracovalo na cirkevnom, či feudálnom majetku až okolo stovky.

Sklené výrobky si mohli dovoliť len bohaté vrstvy obyvateľstva, akými bola šľachta a cirkev.

Bohatí mešťania začali sklené výrobky využívať až začiatkom 18. storočia. Až v 19. storočí sa však používanie skla rozšírilo aj medzi roľníkmi na vidieku.

Sklo určené pre chudobnejších sa vyrábalo z obyčajného sodnodraselného skla. Takáto roztavená surovina sa spracovávala naberaním na dlhú tyč sklárskej píšťaly a následným fúkaním alebo liatím do formy.

Detaily o knihe:

Počet strán: 305
Rozmer: 205×240 mm
Väzba: pevná
Hmotnosť: 1275 g
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2013
EAN: 9788089639083
Vydavateľstvo: Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.