Antoine de Saint-Exupéry - Zem ľudí
Antoine de Saint-Exupéry - Zem ľudí

Antoine de Saint-Exupéry - Zem ľudí

Kód tovaru: 9788089666553
Antoine de Saint-Exupéry - Zem ľudí
8,99 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena8,99 €
Doba dodania: Titul je aktuálne vypredaný
Opýtajte sa na tento produkt

Kniha Zem ľudí od autora Antoine de Saint-Exupéry


Legendárna novela slávneho francúzskeho spisovateľa.

V dielach Zem ľudí a Citadela Exupéry najviac spája svoje zážitky spolu s filozofickými úvahami o živote a o zmysle ľudskej existencie. Kniha má osem samostatných častí, ktorých rozprávačom je samotný Exupéry. Dielo má deväť kapitol, ktoré nie sú priamo prepojené, ale všetky spolu súvisia práve jeho zážitkami spojenými s letectvom.

Začína kapitolou s názvom Linka, kde opisuje svoje pocity pred svojím prvým dôležitým letom z Toulouse do Dakaru, ktorý mu pred letom pripadal nebezpečný, ale vyzýval ho.

V kapitole Lietadlo sa nadchýnal technikou lietadla a filozofoval nad stojom. V príbehu Lietadlo a planéta poukazuje na schopnosť lietadla pristáť aj na miestach, kde žiadna ľudská noha nikdy nevkročila, tak ako sa to stalo aj jemu samému niekde na Sahare, keď musel núdzovo pristáť na náhornej plošine, ktorá sa na každej strane končila zvislou stenou, zosúvajúcou sa do priepasti.

V ďalšej časti knihy už prevládajú úvahy a obrazy. Jeho predstavivosť porovnávala príbehy, ktoré zažil, so svetom, jeho významom a s ľuďmi, ktorí tu žijú.

Posledná kapitola Ľudia je akýmsi zhrnutím všetkých jeho predošlých úvah a príbehov. „Láska je predovšetkým modlitba a modlitba je ticho. Láska začína tam, kde nie je možné čakať už žiadny dar. Láska neznamená hľadieť si navzájom do očí, ale spolu hľadieť tým istým smerom.“

Kniha končí slovami: „Iba Duch, ak dýchne do hliny, môže stvoriť Človeka.“

Francúzsky letec a spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry (1990 – 1944) vystúpil na oblohu a z nezvyčajného zorného uhla objavil planétu, na ktorej žil. Čím vyššie vystupoval, tým väčšmi sa v jeho pohľade zotierali protirečenia medzi ľuďmi, rasami, politickými stranami, tým jasnejšie videl úsmev beduína, holandského námorníka, španielskeho revolucionára – úsmev človeka. Poznal, ako napísal v Zemi ľudí (1939), že skutočná radosť je len spoločne prežívaná radosť. Záchrana je len príležitosťou pre radosť. Spájame sa v úsmeve, čím sa staviame nad jazyky, kasty a strany.

Celým dielom Saint-Exupéryho sa vinie myšlienka, že človek premôže svoju osamelosť len vtedy, keď v láske a priateľstve daruje seba samého.

Detaily o knihe:

Počet strán: 112
Rozmer: 130 x 210 mm
Väzba: pevná
Hmotnosť: 200 g
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2018
EAN: 9788089666553
Vydavateľstvo: Európa

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.