Orava bez hraníc - Severovýchodná Orava
Orava bez hraníc - Severovýchodná Orava

Orava bez hraníc. Severovýchodná Orava.

Kód tovaru: 9788089564125
Publikácia Orava bez hraníc - Severovýchodná Orava.
25,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena24,90 €
Doba dodania: 1 - 3 dni
Opýtajte sa na tento produkt

Orava bez hraníc. Severovýchodná Orava z vydavateľstva Oravské múzeum.


Publikácia Orava bez hraníc prezentuje dlhý komplexný vývoj územia, ktoré síce v minulosti historicky aj faktograficky patrilo k regiónu Orava a bolo súčasťou Slovenska, ale po roku 1919 sa na základe plebiscitu stalo súčasťou Poľska. Je to ďalšia z publikácii z edície oravského múzea a kategórie - knihy o Orave.

Najväčší rozmach v celkovom kontexte osídlenia oravského regiónu sa prejavil v období, keď sa Oravský hrad a k nemu prislúchajúce panstvo stalo súčasťou majetku významného rodu Thurzovcov. Práve v tomto období, v prvej polovici 16. storočia, vznikali i sídla, ktoré sa stali hlavnou témou tejto publikácie.
Podrobne popisuje dejiny a postupné osídľovanie týchto najstarších Oravských obcí, zároveň priloženými fotografiami listín a iných dokumentov potvrdzuje ich pôvod. Publikácia prináša i stručný pohľad na historickú súvislosť medzi obcami v rokoch 1848 až 1918 ponímajúc hospodárstvo s poľnohospodárstvom, administratívne a politické rozčlenenie, sociálne pomery, školský systém ale i remeslá a obchod či vysťahovalectvo a náboženský život.      
Tieto lokality, ktoré sa v najstaršej histórii vyvíjali na plnohodnotné dediny na území pôvodnej Oravskej stolice a panstva, boli historicky s Oravou späté až do prelomového roka 1919. V súčasnosti sú už neoddeliteľnou časťou Poľska, ale ich obyvatelia stále pociťujú ten dávny vzťah k rodným koreňom na slovenskom území a až do súčasnosti sa snažia udržiavať a rozvíjať tradície z minulosti, slovenskú reč a kultúru. 

Severovýchodnú Oravu si v tej dobe pamätá najmä staršia generácia jej pôvodných obyvateľov, ktorí v kapitole Hospodárska a pastierska kultúra spomínajú na chov hospodárskych zvierat ale i na tradičné formy poľnohospodárstva a s ním spojené roľníctvo i pestovanie najdôležitejších plodín. Približujú prácu na poli počas žatvy a následné spracovanie obilia.    

Publikácia je doplnená tradičnými ľudovými remeslami, typickými stavebnými pamiatkami, zvykmi a zvláštnosťami spojenými so slávením sviatkov počas ročných období, nechýbajú ani slávni rodáci s ich životopismi a zásluhami.  

Základnú líniu monografie Orava bez hraníc tvoria časti:

• Mária Jagnešáková: Úvod

• Oľga Removčíková - Peter Tomáň: Príroda

• Michal Čajka: Najstaršie dejiny

• Iveta Floreková: História obcí do roku 1848

• Martin Chmelík: Dejiny obcí v rokoch 1848-1918

• Milica Majeriková-Molitoris: Severovýchodná Orava v rokoch 1918-1945

• Erika Kulášová: Hospodárstvo a pastierska kultúra

• Elena Beňušová: Výročné sviatky a zvyky

• Michal Čajka: Stavebné pamiatky

• Milica Majeriková-Molitoris: Slávni rodáci

Detaily o knihe:

Počet strán: 280
Väzba: pevná
Rozmer: 310 x 240 mm
Hmotnosť: 1250 g
Jazyk: slovenský
EAN: 9788089564125
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Oravské Múzeum P. O. Hviezdoslava v DK

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.