Rosemary Sullivan - Stalinova dcéra
Rosemary Sullivan - Stalinova dcéra

Rosemary Sullivan - Stalinova dcéra

Kód tovaru: 9788055147086
Rosemary Sullivan - Stalinova dcéra - Nevšedný a strastiplný život Svetlany Allilujevovej.
19,90 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena19,89 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Rosemary Sullivan - Stalinova dcéra


Autorka knihy Stalinova dcéra Rosemary Sullivanová, ktorá je nositeľkou viacerých literárnych cien, prichádza s objavným životopisom Svetlany Allilujevovej, ženy odsúdenej žiť v tieni svojho otca, zlopovestného sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Svetlana Allilujevová - Stalinova dcéra sa narodila v roku 1926. Svoj mladosť prežila v časoch prudkého vzrastu moci jej otca i Sovietskeho zväzu v Kremli. O osemdesiatpäť rokov neskôr umrela ako Lana Petersová, osamelá a bez peňazí, vo vidieckej nemocnici amerického štátu Wisconsin.

Svetlanu jej postavenie ochránilo pred hromadným hladom a vraždením, ktorým jej otec vystavil občanov Sovietskeho zväzu, nebola však proti tejto tragédii imúnna. Prišla o takmer každého, koho milovala, vrátane svojej matky, ktorá spáchala samovraždu. Až po otcovej smrti sa dozvedela o rozsahu jeho ukrutnosti.

Na vrchole studenej vojny Svetlana šokovala svet svojim útekom do Spojených štátov. Pritom doma zanechala dve deti.

Ani pobyt v Amerike však nebol pre Svetlanu prechádzka ružovou záhradou. Spoločenstvo Taliesin založené architektom Frankom Lloydom Wrightom jej na istý čas vytvorilo druhú rodinu. Jej manželstvo s členom spoločenstva Wesleym Petersom, z ktorého vzišlo jedno dieťa, sa vďaka manipuláciám kontroverznej Wrightovej ženy Olgivanny po čase rozpadlo.

Aj napriek snahe dištancovať sa od svojej minulosti sa jej nikdy nepodarilo striasť citového a psychologického bremena, aké pre ňu predstavoval jej otec Stalin.

Vďaka prístupu k materiálom FBI, CIA a Ruského štátneho archívu, ale aj úzkej spolupráci so Svetlaninou dcérou sa Rosemary Sullivanovej podarilo vytvoriť majstrovské životopisné dielo, rozsahom impozantné, podané však s nebývalou intimitou.

Kniha Stalinova dcéra umiestňuje Svetlanu do širších súvislostí jej čias a prostredí, ale pritom nespúšťa zo zreteľa jej silný ľudský príbeh.

Podobné knihy:

Jiří S. Kupka - Krvavé jahody

Roger Moorhouse - Diablovi spojenci

Timothy Snyder - Krvavé územie Európa medzi Hitlerom a Stalinom

Robert Gellately - Lenin, Stalin a Hitler

Detaily o knihe:

Originálny názov: Stalin’s Daughter
Počet strán: 672
Väzba: pevná
Rozmer: 155 x 235 mm
Hmotnosť: 900 g
Jazyk: slovenský
EAN: 9788055147086
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: IKAR

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.