Srňacie v premenách času
Srňacie v premenách času
Srňacie v premenách času_product
Srňacie v premenách času

Srňacie v premenách času

Kód tovaru: 9788097315405
Publikácia pri príležitosti 470. výročia prvej písomnej zmienky o Srňacom.
15,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena14,90 €
Doba dodania: Opýtajte sa na dostupnosť
Opýtajte sa na tento produkt
Publikácia Srňacie v premenách času vznikla pri príležitosti 470.výročia prvej písomnej zmienky o Srňacom.

Niekdajšia najmenšia obec na Orave, dnes mestská časť Dolného Kubína oplýva prírodnými krásami a bohatou históriou. Pôvodne sa tu nachádzal panský majer Oravského hradu so stanovišťom pre srny. Neskôr prešlo Srňacie do majetku Zmeškalovcov.

Ťažký život, zlá dostupnosť a neúrodná pôda spôsobili, že sa Srňacie začalo v polovici 20. storočia vyľudňovať. Vzhľadom na svoju rázovitosť a zachovanú drevenú ľudovú architektúru vznikla myšlienka vytvoriť živý skanzen a opustené domy využiť pre potreby cestovného ruchu.

Z dôvodu politicko ekonomických zmien koncom 80.rokov bol projekt ukončený a Srňacie upadlo do zabudnutia. Po roku 2000 sa však stalo Srňacie vyhľadávanou lokalitou pre chalupárov a postupne sa tu začal vracať život.

Táto lokalita bola už v minulosti predmetom záujmu pamiatkárov, prírodniarov, etnografov, fotografov i pracovníkov cestovného ruchu. Existuje množstvo čiastkových správ, článkov, či zmienok v publikáciách a však publikácia Srňacie v premenách času je provou, ktorá sa tejto lokalite venuje komplexne.

Čitateľa oboznámi s prírodnými pomermi, stručnou históriou,architektúrou i zvykoslovím. Cez priezviská sa podrobne sa zaoberá obyvateľmi a ich životnými osudmi.

Záver publikácie je venovaný návratu ľudí do Srňacieho, ktoré sa do povedomia verejnosti dostáva hlavne prostredníctvom množstva kultúrnych podujatí, ktoré sa tu konajú.

Publikácia obsahuje bohatú obrazovú prílohu zloženú z historických a súčasných fotografií. Na jej tvorbe sa podieľalo 10 autorov.

Detaily o knihe:

Počet strán: 192
Väzba: tvrdá
Rozmer: 237 x 167 mm
Hmotnosť: 454 g
EAN: 9788097315405
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Agentúra EL (Agency EL), s.r.o. v spolupráci s OZ Femina a spol.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.