Palatín Mikuláš Esterházy
Palatín Mikuláš Esterházy

Palatín Mikuláš Esterházy

Kód tovaru: 9788022416061
Palatín Mikuláš Esterházy - Dvorská spoločnosť a aristokratická každodennosť.
27,00 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena27,00 €
Doba dodania: Titul je aktuálne vypredaný
Opýtajte sa na tento produkt

Palatín Mikuláš Esterházy - Dvorská spoločnosť a aristokratická každodennosť.


Predkladaná kniha je prepracovaným a doplneným vydaním vedeckej publikácie Palatín Mikuláš Esterházy a jeho dvor Spoločnosť, normy, rituály každodennosti.

Dvor palatína Mikuláša Esterházyho (1583 - 1645) predstavoval v Uhorsku mocenské a politické centrum, bol priestorom umenia, mocenatúry a okázalým javiskom reprezentácie.

Neodmysliteľnou súčasťou dvorskej spoločnosti boli okrem familiárov, mládencov a šľachtických učňov aj osoby, ktoré mali na starosti bezproblémový chod dvora.
Zabezpečovali duchovné využitie, comfort, pohodlie, ale aj základné záležitosti, medzi ktoré patrilo stravovanie, hygiena či odievanie.

Na dvore, mieste prelínania dvoch svetov, privátneho i verejného, sa odohrávali všetky procesy a rituály každodenného života – či to bolo bežné úradovanie a riadenie politických vecí, organizácia vojenských výprav, korešpondencia s ostatnými aristokratmi a rodinnými príslušníkmi, spoločné obedy, pohostenia návštev, cirkevné obrady, riešenie problémov s majetkami a ďalšie opakujúce sa prvky zložitej a komplikovanej každodennosti aristokrata.

Výnimku tvorili len občasné vytrhnutia zo zažitého stereotypu v podobe rodových festivít, narodenia potomkov, smrť príbuzných, alebo trávenie voľného času na poľovačkách či v kúpeľoch.

Kniha je bohato ilustrovaná.

Detaily o knihe:

Počet strán: 559
Rozmer: 170 x 245 mm
Väzba: pevná
Hmotnosť: 1450 g
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2017
EAN: 9788022416061
Vydavateľstvo: VEDA

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.