Ako sa kedysi obliekalo
Ako sa kedysi obliekalo

Ako sa kedysi obliekalo

Kód tovaru: 9788089639649
Ako sa kedysi obliekalo
14,90 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena14,90 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Ako sa kedysi obliekalo


V diely Ako sa kedysi obliekalo, v edícii ÚĽUV deťom, od autorky Rastislavy Stoličnej sa mladí čitatelia môžu dozvedieť ako vyzeral odev na vidieku a v mestách a jeho základné odlišnosti.

Rozdiel nebol iba vo výzore odevov ale najmä v materiáloch a spôsobe nosenia, pretože pred sto rokmi sa na Slovensku ešte v mnohých lokalitách udržal tradičný odev roľníckeho ľudu, ktorý pozostával od predkov zdedených súčastí, vrátane pokrytia hlavy a nosenia tradičnej obuvi.

K prelomu medzi nosením tradičného vidieckeho odevu a mestského dochádzalo postupne, keď muži pracujúci v továrňach vo veľkých mestách postupne začali nosiť mestský odev. Zatiaľčo sa pred sto rokmi na vidieku ešte stále udržala domácka výroba materiálov z ľanu, konopy a vlny, v mestách sa šili šaty z kupovaných priemyselne vyrobených látok.

Publikácia venuje dostatočne veľký priestor práve domáckemu procesu zhotovovania materiálov pre tradičný vidiecky odev, od pestovania ľanu a konopí, cez jeho spracovanie (trhanie, močenie, sušenie, česanie, pradenie a tkanie) až po využitie na zhotovovanie rôznych druhov odevu: pracovných aj slávnostných.

Publikácia bližšie predstavuje remeslo tkáča, súkenníka, kožušníka a čižmára.


Ďalšie knihy z edície ÚĽUV deťom


Ako sa kedysi ľudia živili
Ako sa kedysi obliekalo
Ako sa kedysi stravovalo
Ako sa kedysi oslavovalo

Detaily o knihe:

Počet strán: 44
Rozmer: 207 x 207 mm
Väzba: brožovaná
Hmotnosť: 120 g
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2020
EAN: 9788089639649
Vydavateľstvo: Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.