Vasilij Grigorievič Zajcev - Zápisky ostreľovača
Vasilij Grigorievič Zajcev - Zápisky ostreľovača

Vasilij Grigorievič Zajcev - Zápisky ostreľovača

Kód tovaru: 9788089628926
Vasilij Grigorievič Zajcev - Zápisky ostreľovača
12,90 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena12,89 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Vasilij Grigorievič Zajcev - Zápisky ostreľovača


Zápisky ostreľovača - „Za Volgou sa pre nás končí svet.“ (Vasilij Grigorievič Zajcev)

Príbeh legendárneho sovietského ostreľovača - Vasilij Grigorievič Zajcev. Narodil sa v roku 1915 na Urale. Už a od detstva sa naučil umeniu, ako loviť v tajge.

Počas 2. svetovej vojny slúžil v Tichomorskom loďstve a v roku 1942 prišiel do Stalingradu ako dobrovoľník. Slúžil v 1047. streleckom pluku 284. streleckej divízie 62. armády. Využil svoje lovecké zručnosti a nadanie a od septembra do decembra zlikvidoval pod nepriateľskou paľbou v troskách horiaceho Stalingradu 225 nemeckých vojakov a dôstojníkov. V Stalingrade sa bojovalo doslova o každý kúsok zeme, o každú budovu a o každú ulicu na život a na smrť a z jeho opisov doslova mrazí. Zajcev sa vydával na lov nepriateľa ako tieň, najradšej sám, neskôr zaúčal, ako prežiť, ďalších. V januári 1943 ho zranila mína a oslepol, čo mu zrejme zachránilo život. Zrak sa mu napokon po ťažkej operácii vrátil.

Svoje spomienky na detstvo, dospievanie a vojnové časy opisuje realisticky a zároveň poeticky, s humorom a pozorovateľským talentom. Jeho veta „za Volgou sa pre nás končil svet“ sa stala symbolom ruského odporu proti nepriateľovi a heslom sovietskych vojakov v Stalingrade. Taktika, ktorú vyvinul počas bojov, sa dodnes vyučuje na vojenských školách po svete a podrobne ju opísal aj v dvoch učebniciach pre ostreľovačov. Dožil sa 76 rokov.

Zajcevov životný príbeh inšpiroval viacerých filmových režisérov. Jeho pôsobenie v stalingradskom vojnovom pekle stvárnil J. Ozerov vo filme Anjeli smrti (1992) a J. J. Annaud vo filme Nepriateľ pred bránami (2001).

Podobné knihy:

Albrecht Wacker - Na mušce lovce

Kyle Chris - Americký ostreľovač

Sovětské odstřelovačky

Detaily o knihe:

Počet strán: 240 strán
Väzba: pevná s prebalom väzba
Rozmer: 160×230 mm
Hmotnosť: 630 g
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788089628926
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Citadella

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.