Kategórie

Vyberte autora

Rudolf Vrba - Utiekol som z Osvienčimu
Rudolf Vrba - Utiekol som z Osvienčimu

Rudolf Vrba - Utiekol som z Osvienčimu

Kód tovaru: 9788089628834
Skutočný príbeh Slovákov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora Osvienčim.
Bežná cena18,90 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena18,89 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Rudolf Vrba - Utiekol som z Osvienčimu


7. apríla 1944 sa v koncentračnom tábore v Brezinke, ktorý bol súčasťou koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim, rozzvučali poplašné sirény. Ohlasovali útek dvoch väzňov. Tento hrdinský čin sa ako jedným z mála podaril dvom slovenským židovským väzňom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi.

Živé rozprávanie zavedie čitateľa priamo doprostred diania a spolu s autorom, ešte mladíkom Rudolfom Vrbom, prežíva jeho pokus o útek z fašistického Slovenského štátu do Maďarska, opätovný návrat domov, kde sa dostane do tábora v Novákoch, odkiaľ ho pošlú transportom, ktorý mieri do Osvienčimu. Tu zažíva ukrutné ponižovanie, neľudské zaobchádzanie, týranie a je svedkom strašnej smrti tisícov tamojších väzňov. Ocitá sa uprostred obrovskej a neľudskej mašinérie smrti, ktorú vytvorila Nemecká ríša a usilovala sa ju za každú cenu pred verejnosťou utajiť a rozhodne sa utiecť...

Neuveriteľné! A presne takto zareagovali aj poprední predstavitelia židovskej komunity, cirkevní predstavitelia a štátnici, keď si po úteku bývalých väzňov prečítali správu Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorá je súčasťou knihy. Okrem nej je do knihy zaradených aj niekoľko ďalších dokumentov, napríklad svedecká výpoveď Rudolfa Vrbu na súdnom procese s Adolfom Eichmannom, štúdia Rudolfa Vrbu Úloha holokaustu v nemeckej ekonomike a vojenská stratégia, správa Rudolfa Vrbu Prípravy na holokaust v Maďarsku: výpoveď očitého svedka alebo Doslov Johna S. Conwaya, profesora histórie na University of British Columbia, Vancouver, B.C., Kanada, pod názvom Význam správy Vrba ? Wetzler o Osvienčime-Brezinke.

Knihy s podobnou témou:

- Mengeleho dievča - skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory.

- Děti, které přežily Mengeleho - príbeh dvojčiat Evy a Miriam, ktoré prežili pokusy Anjela smrti - Dr. Mengeleho.

- Byl jsem Mengeleho asistentem od autora Miklos Nyiszli, ktorá je vlastne autorova biografia.

Detaily o knihe:

Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788089628834
Predbežný dátum vydania: 20.11.2015
Vydavateľstvo: Citadella

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.