Kategórie

Vyberte autora

Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem
Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem

Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem

Kód tovaru: 9788020017574
Byl jsem Mengeleho Asistentem - príbeh autora, ktorý musel robiť asistenta doktorovi Mengele.
Bežná cena12,52 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena11,90 €
Doba dodania: 24 hodín
Opýtajte sa na tento produkt

Autor knihy Miklos Nyiszli - doktor bol ako maďarský žid deportovaný v roku 1944 do koncentračného táboru v Osvienčime, kde strávil osem mesiacov.

Vďaka svojej odbornosti a znalosti nemčiny bol pri selekcii vybraný Jozefom Mengele, aby robil pitvy obetí jeho nechutných experimentov.

Ako prominentný väzeň spoznal zblízka neľudské praktiky "anjela smrti" pri pseudovedeckom výskume dvojčat a neopísateľné peklo, ktoré predstavovala práca tzv. sonderkomand v krematóriách.
V knihe autor popisuje praktiky nemeckých veliteľov pri riešení židovskej otázky a zvrátené predstavy doktora Jozefa Mengele známeho aj pod menom "Doktor Smrť".

Hneď po skončení druhej svetovej vojny vydal Nyiszli svoje svedectvo knižne. Príbeh o tom, ako prežil v koncentračnom tábore vyšiel v knihe s názvom Byl jsem Mengeleho asistentem. Nejedná sa o literárne spracovanie v pravom slova zmysle, skôr o šokujúci, naliehavý denník, písaný s jediným zámerom: podať správu svetu.

Recenziu na knižku nájdete na tomto odkaze. Kniha je dostupná aj v anglickom vydaní - Auschwitz: A Doctor's Eyewitness Account

O autorovi:

Miklos Nyiszli bol maďarský a rumunský doktor a spisovateľ, väzeň nacistických koncentračných táborov, spolupracovník doktora Josefa Mengeleho.

Po obsadení Maďarska nemeckými vojskami v roku 1944 a zahájení likvidácie maďarských Židov, bol spoločne s rodinou deportovaný do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Miklos Nyiszli dostal táborové číslo A-8450 a vďaka svojej špecializácii na súdne lekárstvo bol zamestnaný ako asistent doktora Josefa Mengeleho - svoju knihu preto aj pomenoval Byl jsem Mengeleho asistentem.

Jeho úlohou sa stalo vykonávanie pitiev dvojčat a trpaslíkov, ktorí zomreli počas Mengeleho experimentov. Okrem toho pôsobil aj ako ošetrujúci lekár pre členov sonderkommanda a príslušníkov SS, ktorí pracovali pri plynových komorách a krematóriu. Koncom vojny v roku 1945 bol oslobodený a jeho žena a dcéra vojnu tiež prežili.

Po vojne už nikdy nevykonával lekársku prax. V roku 1947 vypovedal ako svedok pred Medzinárodným vojenským tribunálom v Norinbergu.

V roku 1956 zomrel na infarkt.

Knihy s podobnou témou:

- Děti, které přežily Mengeleho (Spoveď dvojčat Evy a Miriam, ktoré prežili Mengeleho experimenty)

- Mengeleho dievča - knižná novinka Mengeleho dievča vyšla v novembri 2016 a je príbehom Slovenky Violy Fischerovej, ktorá prežila krutosť koncentračných táborov a pokusy Anjela Smrti - Mengeleho.

- Mengele - úplný životný príbeh

- Fotograf z Osvětimi

Detaily o knihe:

Počet strán: 196
Rozmer: 135 x 215 x 15 mm
Hmotnosť: 326 g
Jazyk: český
EAN: 9788020017574
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Academia
 
 
 

Recenzie

streda, 29. november 2017
Zaujímavý, napínavý a dojímavý príbeh o silnom, odvážnom a vytrvalom mužovi, ktorý si napriek všetkému čo zažil dokázal zachovať ľudskosť.

Miklos vo svojej knihe viac upriamuje pozornosť na ľavú stranu, stranu smrti. Opisuje osudy ľudí, ktorí nedostali ani len najmenšiu šancu a z vagóna putovali rovno na smrť.
Priznávam, že čítať o ich ceste, ale i o podrobnom popise pitvy či dôvodoch smrti nebolo najpríjemnejšie. Čo mi ale neprekážalo je, že sa Miklos snažil čitateľom vysvetliť medicínske zákony, čím podal dôkazy o skutočných príčinách choroby či smrti a následne tak vyvrátil Mengeleho choré a nereálne predstavy.

Niežeby ma nejako zaujímal, no vďaka tejto knihe som konečne o niečo viac spoznala osobu Mengeleho. Bolo zaujímavé čítať o jeho zanietení pre prácu, o spôsobe zmýšľania, správania sa voči podriadeným či o tom, ako riešil a reagoval na problémy. Niekedy ma jeho správanie dokázalo zaskočiť a zároveň ešte viac znechutiť. Nebolo na ňom totiž nič pozitívne, ako by sa bolo zdalo, ale naopak bol to iba prejav jeho krutosti, výsmechu a neľudskosti.

Popri čítaní tejto knihy som sa stretla s názormi, kedy viacerým čitateľom prekážalo zopár nezrovnalostí, ktorých dôvodom je, to že autor knihu vydal hneď po oslobodení a nemal možnosť si overiť dnes už potvrdené fakty.
Musím však povedať, že ja osobne sa prikláňam k tomu, že kniha je i dnes stále vydávaná v pôvodnej verzii. Veď mylné domnienky autora sú už v aktuálnej dotlači podrobne vysvetlené a Miklos predsa jednoducho iba chcel, aby ľudia vedeli čoho všetkého bol svedkom a varoval ich. Stačí si preto už len túto jedinečnú knihu prečítať. Určite Vám to len a len odporúčam.
Monika Beňušová