Kategórie

Blog

Bohovia viny - kniha od známeho autora detektívnych príbehov Michael Connelly vás určite vtiahne do deja a budete si pripadať, ako keby ste na mieste poroty sedeli vy.

Známy advokát zo zadného sedadla svojho Lincolnu Michael Haller teraz dostane prípad muža obvineného z vraždy prostitútky. Z prostitútky sa nakoniec vyvinie Michaelova bývalá zverenkyňa a muž o sebe tvrdí, že je nevinný.

Michael prípad berie ako svoju osobnú prioritu a tak začína proces, v ktorom bude musieť čeliť "bohom viny" v porote a presvedčiť ich o nevine svojho klienta, ale takisto aj svojim vlastným, ktorí ho prenasledujú z minulosti.

Celkom pútavá kniha, aj keď osobne sa mi viac páčia príbehy s detektívom Harry Bosch a hlavne jeho staršie knihy, ktoré už dnes žiaľ nie sú dostupné. Dúfam, že sa časom pripraví ich dotlač.

V roku 2018 má pre vás autor pripravenú novinku Michael Connelly - Dve tváre pravdy, kde sa opäť stretneme s hrdinom Harry Bosch. Rok 2019 v znamení Connellyho by mal priniesť dotlač titulu Michael Connelly - Čierny ľad vydavateľstvom Slovart. Držme palce, aby sa to aj podarilo.

 

Žiadny strach, nie si stratený prípad. Si na skvelej ceste. Ale...musíš na nej odstrániť zásadné chyby.
Tú najväčšiu chybu nájdeš vo svojom tanieri. Práve výber tých správnych jedál je kľúčový.
Z fitka do kuchyne 2

(Z fitka do kuchyne 2)

V malej rybárskej dedinke v Japonsku porodila mladá slobodná žena dieťa. Jej rodičia to považovali za hanbu rodiny a chceli vedieť, kto je otcom dieťaťa. Bála sa a nechcela im to prezradiť.
Rybár, ktorého milovala, jej tajne povedal, že odíde hľadať bohatstvo a potom sa k nej vráti a vezme si ju za ženu. Rodičia naliehali. V zúfalstve označila za otca Hakuina, mnícha žijúceho v horách.
Pobúrení rodičia odniesli novorodené dievčatko pred jeho dvere, búchali, kým ich neotvoril, a podali mu dieťa so slovami: "To dieťa je tvoje, musíš sa oň starať."
"Tak takto je to?" povedal Hakuin, vzal dieťa do náručia a zamával rodičom na rozlúčku.
Uplynul rok a pravý otec sa vrátil, aby sa s matkou oženil. Hneď sa vydali za Hakuinom a prosili ho, aby im dieťa vrátil.
"Chceme svoju dcéru," povedali.
"Tak takto je to?" povedal Hakuin a dieťa im vydal.

(Dan Millman - Cesta pokojného bojovníka)

Autor trilógie o k-k-toch Xavier Crement hovorí:

"Po celý život som bol obklopený k-k-tmi. V podstate, sám som medzi nich patril, pokým sa mi podarilo z k-k-tizmu vyliečiť. Poznám ich možno lepšie ako ktokoľvek iný. Preto mi predstava ich Organizácie nerobila problém - až na jeden háčik."

Ako sa môžu k-k-ti spojiť? Čo ich drží pohromade, vďaka čomu sú schopní konať organizovane a efektívne?

Všetci predsa vieme, že pokiaľ vstúpia do manželstva spolu dvaja k-k-ti, budú do dvoch rokov po smrti, rozvedení alebo v blázinci.

Pokiaľ spolu začnú dvaja k-k-ti podnikať, skrachuje ich biznis na súdnom procese alebo samovraždou.

Medzi k-k-tmi neexistuje niečo ako priateľstvo.
Maximum, čoho sú schopní, je zdieľaná chamtivosť a nevraživosť.

(Xavier Crement - Spiknutí kokotu)

 

Striedanie kultúrnych typov v dejinách vykazuje štatisticky nenáhodnú pravidelnosť:
periodicitu (najmä rytmus okolo 500 rokov) a synchronicitu (tvorivosť podobného obsahu vrcholí súčasne a nezávisle od seba na rôznych miestach na Zemi).

Každý archetyp sa prejavuje ako duševná sila, ktorú možno zušľachtiť alebo nechať zhrubnúť a padnúť. Úlohou každej doby je pozdvihnúť pôsobiace podvedomé vnuknutia do vedomia a premeniť ich slobodnou aktivitou na kultúrnu tvorbu.
Vytesnené do nevedomia pôsobia ako deštruktívne spoločenské sily.

(Emil Páleš - Angelológia dejín 2)

Strana 1 z 9