Kategórie

Blog

Vydavateľstvo IKAR má svojho Dominika Dána?

Aj s takýmto pojmom sme sa už stretli, dokonca podľa slov samotného autora, s Dominikom Dánom aj pracoval na rovnakom oddelení.

Podobne ako Dominik Dán aj Václav Neuer pri svojej tvorbe používa pseudonym (akurát pri ňom by sme mali vedieť aj jeho vlastné meno a tým by malo byť Václav Kincl). Vo svojej tvorbe čerpá zo skutočných prípadov zo svojej takmer 20-ročnej kariéry pri objasňovaní závažných násilných trestných činov.


Václav Neuer a jeho tvorba - knihy sú usporiadnané od najstaršej až po jeho najnovšiu.


Václav Neuer a jeho tvorba

Václav Neuer - Krkavčí súd


Prvotinou tohto autora je kniha Krkavčí súd - aj keď by možno mohol niekto protirečiť, lebo ak si pozriete aktuálny dátum vydania knihy, je tam uvedené 2019.

V tomto roku ju teda nanovo vydalo vydavateľstvo IKAR, ktoré si pod svoje krídla zobralo celú tvorbu od autora a celkovo od neho vydali zatiaľ 5 kníh.

Ale prvé vydanie knihy, bolo v malom počte vydané v roku 2016 vydavateľstvom Verbis, ktoré sa líšilo dizajnom a autor ešte neuvádzal pravými menami názov Hlavného mesta ako Bratislava, ale Metropol.

Detektív Ledecký neprežíva práve najlepšie obdobie. Opustila ho manželka Magda a so svojim synom, ktorý žije v zahraničí nemá práve najlepší vzťah. Svoje problémy často zapíja alkoholom, ktorý mu na optimizme veru nepridáva.
O spánok ho okráda aj najnovší prípad dvojnásobnej vraždy bezdomovcov, ktorí si pred smrťou vytrpeli navyše aj brutálne mučenie.

Aby toho nebolo málo, na bossa miestneho podsvetia zaútočí v miestnom bare neznámy strelec a pri zatýkaní podozrivého je postrelený jeden z detektívov oddelenia vrážd.

A krkavce sa pomaly zvolávajú a vyzerá, že sa chystá na ďalší krkavčí súd.


Václav Neuer - Vražda s pridanou hodnotou


V druhej knihe autora Václav Neuer prenasledujú vrchného inšpektora Ledeckého z oddelenia vrážd Bratislavského riaditeľstva policajného zboru zlé sny a neusporiadaný súkromný život.

V najnovšom prípade má preveriť podozrenie z vraždy, ktoré na základe spravodajských informácií priniesol kolega z ekonomickej kriminálky. Pozná identitu možnej obete, ale nemá mŕtvolu.

Ako objasniť vraždu, keď nemá telo? Navyše, ide vôbec o vraždu? Nejde predsa len o preventívne zmiznutie príležitostného autičkára, ktorý má horúcu pôdu pod nohami, do teplejších krajov?

Takmer súbežne s prvým prípadom preruší nádejne rozbehnutú poľovačku na srnca výbuch a požiar terénneho auta. V zhorenom vraku nájdu hasiči telo, ku ktorému policajti zatiaľ nepoznajú identitu...

Rozbieha sa pátranie s cieľom priradiť meno k telu obete alebo nájsť telo k známemu menu. Tento prvý krok je nevyhnutným predpokladom na odhalenie vraha či vrahov.


Václav Neuer - Nenapravený omyl


Ledecký tentokrát vyšetruje vraždu na jednom bratislavskom gymnáziu. Počas vyšetrovania však dospejú k nepríjemnému zistenie - že podobných zločinov bolo zrejme spáchaných viac.

Ledeckého skupina sa krok za krokom blíži k ľudskej beštii, ktorá má na svedomí už niekoľko ženských životov. Jediné, čo do poslednej chvíle nevedia, je, kto bude ďalšia obeť a ako chce vrah napraviť svoj omyl.

Lenže práve v tom mu potrebujú zabrániť. Netušia, aká osobná záležitosť to bude.

Tretia kniha Václava Neuera prichádza v čase, keď sám autor prežíva ťažké obdobie. Minulosť je nemilosrdná a po rokoch môže byť ťažké obhájiť si čistý štít. Hľadanie pravdy je preto dnes pre autora rovnako dôležité a osobné, ako pre jeho románových hrdinov.


Václav Neuer - Tiene minulosti


Kostrový nález na odľahlom mieste rozbehne vyšetrovanie, ktoré zavedie skupinu detektívov okolo čerstvo povýšeného komisára Petra Ledeckého ďaleko do minulosti.

Iné storočie, iný režim aj iná polícia? Mohol niekto zavraždiť vraha, ktorý navyše mal byť v emigrácii? Proti prúdu času sa snažia hľadať odpovede na otázky, ktoré sa im postupne vynárajú na stole.

Problémom je, že pamätníkov z čias Verejnej bezpečnosti je žalostne málo a potrebné spisy je ťažké nájsť.

Ale je vôbec potrebné vyšetrovať už premlčanú vraždu? Prednosť má a musí mať aktuálny prípad beštiálne ubodanej mladej dievčiny. Až po jeho expresnom vyriešení sa môžu detektívi znova ponoriť do minulosti. Musia sa spoliehať na kusé informácie, ale našťastie môžu využiť modernú vedu.

Okrem ľudí vedia prehovoriť aj veci - starý ohmataný zápisník dávno mŕtvej ženy, zažltnuté čiernobiele fotografie a nakoniec aj historická vražedná zbraň.

Tiene minulosti sa dotknú aj živých, čo z premlčaného pomníka spraví aktuálny prípad. Lenže tým sa prekvapenia nekončia, svoje tajomstvo vydajú aj archívne dokumenty. Stará pravda o božích mlynoch dostane nový rozmer a z lovca sa stáva štvaná zver.


Václav Neuer - Prekliate dedičstvo


Dedičstvo vzniká smrťou poručiteľa a môže mať najrôznejšie podoby. Môže priniesť nečakané zlepšenie finančnej situácie, ale aj ďalšiu smrť a nešťastie. Smrť svojmu novému majiteľovi, nešťastie jeho blízkym či jeho vrahovi. Dedičstvo môže tvoriť napríklad zbierka historických bankoviek. Ale sú naozaj také cenné, aby sa pre ne vraždilo?

V starom byte hneď vedľa železničnej trate, kde sa život a čas meria prejazdmi vlakov, zahajujú kriminalisti pod vedením vrchného inšpektora Petra Ledeckého vyšetrovanie vraždy.

Ako už veľakrát aj teraz hľadajú stopy, zisťujú fakty, odhadujú motívy, formulujú vyšetrovacie verzie. Ich rady v predvianočnom čase decimuje epidémia chrípky, ktorá pripúta vrchného komisára Ledeckého pevne na stoličku, a tak sa popri zastupovaní svojho chorého šéfa nevie plne venovať pátraniu. Na prvý pohľad to neprekáža, veď všímaví susedia poskytnú dostatok dôveryhodných svedectiev a dôkazov.

Ohraničený svet zberateľov bankoviek vydá svojho podozrivého a poskytnuté dôkazy ho presvedčivo usvedčujú. Navyše o jeho vine svedčí aj detektor lži! Je to však naozaj tak? Sedí vrah za mrežami leopoldovskej väznice alebo behá na slobode? A kde je stratená časť historických bankoviek?


?„Sviatky hojnosti“ alebo „v jednoduchosti je krása“?


K napísaniu tohto príspevku nás inšpirovala dáma, ktorá je autorkou knihy a denníka, ktorý sa zaujíma o minimalizmus, a sama ním žije. Ja osobne nemám rada nálepky, a preto je mi príhodnejšie použiť slovo „jednoduchosť“ lebo v tej je krása? Spomínanou autorkou je teda Andrea Richardson, ktorá žije minimalizmom, a napísala o tom knihu, ktorá ma inšpirovala najprv k uprataniu, a neskôr aj k napísaniu tohto mini článku? ➡️ Odkaz na knihu a denník nájdete pod týmto príspevkom, ale vráťme sa späť k téme⬅️


Minimalistický balíčekMinimalistický domovMinimalistický denníkVianočné tipy - Auraknihy


Tak, ako každá kniha, aj táto sa k nám dostala priamo v ten najvhodnejší a pravý čas...? Dnes je už tisíc článkov a príspevkov od tisíc rôznych autorov, pomaly všetci radia akým spôsobom žiť, všetci sú duchovne nastavení, zasvätení, zmeditovaní, a snažia sa ukázať cestu, minimálne tu svoju, a človek začína byť z toho tak trochu zmätený?

Máme pred sebou obdobie, ktoré mnohí z nás považujú za to najkrajšie v roku...Vianoce? Poznáme to, asi väčšina z nás...stres v práci➡️ končiaci sa kalendárny rok, domácnosť, darčeky, nákupy, upratovanie, deti, príprava všetkých jedál, nákupné centrá, milióny uponáhľaných ľudí...kde je potom tá „pokojná“ atmosféra Vianoc? Kedy to všetko stíhať, mať stále tieto stresy, tlaky, dokedy to vydržať? Akým spôsobom sa nenaháňať, nemíňať ani to čo reálne nemáme, na veci ktoré ani v podstate nepotrebujeme, nezadlžovať sa pre jeden deň v roku, vyvárať „tony“ jedál, ktoré nakoniec aj tak skončia v koši, prejedať sa, potom to ľutovať, predbiehať sa jeden pred druhým?

Zastavme sa...ale zastavme sa hlavne v sebe. Vo svojom vnútri. Nekonajme automatizovane ako roboti, prečo aj? Prečo nás tlačia do darčekov obchodné centrá, reklamy, videá, spoločnosť? Prečo sa potrebujeme porovnávať s druhými, konkurovať si? Koho to v konečnom dôsledku zaujíma? Rozhodujeme o tom naozaj my ako vedomé bytosti alebo naše ego??

Zjednodušme sa v hlave, v sebe samých...svet pôjde ďalej, ak napečiem len jeden pekáč miesto piatich, pôjde ďalej ak si vypnem mobil a neskontrolujem facebook a pracovné emaily, pôjde ďalej ak nenakúpim desať nepotrebných darčekov namiesto jedného, vedome vybratého, ak nebudem mať dvojmetrový stromček a na ňom milión umelín... Darujme si zážitky, spoločný vedomý čas, hrajme sa, buďme deti, poďme do lesa, urobme anjelov v snehu, poďme na chatu, variť guľáš, vychutnávajme si ticho, vychutnávajme si smiech a varené víno, atmosféru, oblohu, hviezdy a vločky! Vráťme sa viac k prírode, vedomejšie jedzme, menej vyhadzujme, neupínajme sa na materiálne veci (okrem kníh samozrejme?), vráťme sa k jednoduchosti, k našim starým a prastarým rodičom, ktorí naozaj nepotrebovali tak veľa a boli šťastnejší a bez toľkého stresu, tešme sa z maličkostí, a veľkosti „obyčajných“ dní, z prítomnosti iných ľudí, z prítomnosti zvierat, prírody?

V konečnom dôsledku, by sme sa rada vrátila na začiatok tohto príspevku....všetko je len cesta, ktorá nás má priviesť, a zmeniť niečo v nás = ak to chceme, ak to potrebujeme = a možno tá jednoduchosť bude práve tou cestou pre vás, minimálne a maximálne pre zamyslenie?

Krásne dni priatelia❤️

Lenka pre Auraknihy - knihy, ktoré majú dušu


Kompletná zbierka kníh od autora Jo Nesbo z edície Harry Hole - Severské TOP krimi príbehy.


Autor Jo Nesbo je milovníkom napínavých detektívnych príbehov asi známy a netreba jeho tvorbu veľmi predstavovať.

Ak by sa však predsa našiel nováčik, ktorý sa ešte nedostal do styku s autorovou tvorbou, ponúkame pár slov o tomto spisovateľovi a hudobníkovi z Nórska.

Narodil sa v Osle a vyrastal v Molde. Vyštudoval ekonomický odbor a neskôr pracoval ako novinár a burzový maklér. V súčasnosti sa venuje hlavne písaniu kníh a činnostiam, ktoré s tým súvisia - besedy, cestovanie za fanúšikmi a samozrejme jeho tvorba.

Píše hlavne napínavé detektívne krimi príbehy - najznámejšia je edícia, v ktorej ako hlavný hrdina vystupuje detektív Harry Hole. Ale okrem toho napísal aj zopár kníh, ktoré s detektívom Harry Hole nesúviseli a dokonca má na konte aj pár kníh pre deti.


Jo Nesbo - filmy


Ak ste fanúšikmi aj filmových verzií ku knihám, na motív jeho kníh boli natočené filmy: Lovci hláv (Headhunters) a Snehuliak (Snowman).


Vlastný príbeh s knihou Snehuliak


S knihou Snehuliak máme aj osobnú skúsenosť, keď jedna naša známa začala čítať túto knižku. Jej priateľ ale netušil, čo číta - inými slovami ani sa nad tým nezamýšľal. Videl, že si niečo číta a on šiel na svoj dvor pri dome. Zhodou okolnosti bola vtedy neskorá jeseň a už sa objavili aj nejaké stopy snehu. Síce vlastné deti nemali, ale v ňom sa prebudilo vnútorné dieťa a rozhodol sa postaviť snehuliaka aspon z toho snehu, ktorý mal na dvore, aby ho len tak nemusel odhadzovať, že mu nakoniec aj ušetrí prácu. Asi nemusíme vysvetľovať, aký šok zažila jeho priateľka, keď si pri čítaní knihy spravila pauzu, náhodou sa pozrela z okna a v ich záhrade stál snehuliak! Znie to možno vymyslene, desivo, či smiešne, ale reálne sa to stalo :)


Ešte zopár zaujímavosti o autorovi Jo Nesbo


V rodnom Nórsku sa predalo viac ako 2 milióny jeho kníh a jeho diela boli preložené do viac ako 40 jazykov. Za svoju tvorbu získal mnoho ocenení, ako napríklad Glasnyckeln pre najlepší škandinávsky kriminálny román roku 1998 (Netopierí muž) a cenu Nórskych knižných klubov pre najlepší nórsky kriminálny román vôbec (Zrada).

Knihy v slovenskom jazyku vydáva vydavateľstvo IKAR. V roku 2015 potešil aj slovenských fanúšikov, keď navštívil Slovensko a absolvoval tu atogramiádu a besedu.

A keďže Jo Nesbo je aj veľký fanúšik a nadšenec horolezectva, ďalšie dva dni potom strávil lezením vo Vysokých Tatrách.

Aby sme ešte nezabudli aj na hudobných fanúšikov - Jo Nesbo pôsobí aj v hudobnej skupine Di Derre - hrajú niečo na štýl PopRock.


Jo Nesbo a knižná séria Harry Hole


Ústrednou postavou väčšiny románov je detektív Harry Hole. Svoju prvú detektívku napísal v roku 1997 pod názvom Netopierí muž (originálny názov knihy - Flaggermusmannen), za ktorú získal aj ocenenie, ako najlepší škandinávsky krimi román.

Jo Nesbo - Harry Hole

Jo Nesbo a jeho knižná séria s detektívom Harry Hole, usporiadané podľa odporúčaného poradia na čítanie:

1) Jo Nesbo - Netopierí muž (originálny názov - Flaggermusmannen) - SK vydanie 2014
Prvá autorova detektívka, v ktorej detektíva Harry Hole pošlú do Austrálie, aby pomohol objasniť vraždu mladého dievčaťa.
2) Jo Nesbo - Šváby (originálny názov - Kakerlakkene) - SK vydanie 2015
Dej sa odohráva v Bangkoku, kde v jednom bordeli nájdu zavraždeného nórskeho veľvyslanca. Do chrbta má zabodnutý nôž a v taške fotografie s detským pornom. Vyšetrovanie bude mať na starosti Harry Hole.
3) Jo Nesbo - Zrada (originálny názov - Rødstrupe) - SK vydanie 2008
Harry Hole odhalí stopu, ktorá vedie k nórskym vojnovým veteránom, bojujúcim v druhej svetovej vojne na strane fašistov pri Leningrade.
4) Jo Nesbo - Bohyňa pomsty (originálny názov - Sorgenfri) - SK vydanie 2010
Harry vyšetruje lúpež a vraždu. Na kamerovom zázname z prepadu počuť vrahov hlas a nakoniec aj vraždu ženy, ktorá mala vraha obslúžiť.
5) Jo Nesbo - Diablova hviezda (originálny názov - Marekors) - SK vydanie 2010
Polícia našla zavraždenú ženu s odseknutým prstom na ruke. Harry Hole dostáva ešte poslednú šancu.
6) Jo Nesbo - Spasiteľ (originálny názov - Frelseren) - SK vydanie 2012
Nájomný chorvátsky vrah pri pohľade do ranných novín zistí, že zastrelil nesprávneho človeka. Návrat do vlasti sa odkladá, zadanú úlohu je potrebné dokončiť.
7) Jo Nesbo - Snehuliak (originálny názov - Snømannen) - SK vydanie 2012/2017
Za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. Na mieste zmiznutia stál snehuliak.
8) Jo Nesbo - Pancierové srdce (originálny názov - Panserhjerte) - SK vydanie 2013
V nórskych médiách sa šíria poplašné správy. Našli sa dve mŕtve ženy utopené vo vlastnej krvi. Vrah po sebe nezanechal stopy.
9) Jo Nesbo - Prízraky (originálny názov - Gjenferd) - SK vydanie 2013
V Osle sa objaví nová droga violín. Harry Hole rieši prípad vraždy narkomana, prenasledujú ho však prízraky vlastnej minulosti.  
10) Jo Nesbo - Polícia (originálny názov - Politi) - SK vydanie 2014
Kto trestá políciu za zbabrané vyšetrovania? Neexistujú žiadne stopy a ani najlepší policajný inšpektor Harry Hole nie je k dispozícii.
11) Jo Nesbo - Smäd (originálny názov - Tørsten) - SK vydanie 2017
V tomto príbehu sa detektív Harry Hole, ktorý si užíva rodinný život mimo oddelenia vrážd opäť zapája do vyšetrovania.
12) Jo Nesbo - Nôž (originálny názov - Kniv) - SK vydanie 2019
V dvanástej časti krimisérie si Harry Hole siahne na dno.

Ďakujeme za Vašu priazeň - Vaše kníhkupectvo Auraknihy

Jaroslav Dušek je český divadelný herec a režisér, filmový herec, moderátor, libretista a scénárista a hlavne improvizátor.

V roku 1980 založili spolu s Jánom Bornom divadlo Vizita, ktoré od roku 1985 fungovalo a bolo založené na čírej pódiovej improvizácii.

Jaroslav Dušek ako filmový herec hral v mnohých filmoch - najznámejšie z nich sú asi Pelišky. Ďalej ste ho mohli vidieť vo filmoch: Musíme si pomáhať, Želary, Pupendo a mnoho ďalších. Najnovšie ste ho vo filmovej úlohe mohli vidieť vo filme Úsmevy smutných mužov z roku 2018.

Z jeho divadelnej scény je najznámejšie vystúpenie na motív knihy od autora Don Miguel Ruiz s názvom Štyri dohody. Okrem toho Jaroslav Dušek vystupuje ako herec - improvizátor aj v iných hrách a ako hosťa si ho zvykli pozvať aj do mnohých relácii.

Jaroslav Dušek je známy aj svojou literárnou tvorbou a z jeho kníh nájdete v našej ponuke:

Jaroslav Dušek - Tvarytmy
Kniha je osobnou skúsenosťou autora s pobytom v tme. Pobyt v tme je terapia, kde ste na určité časové obdobie dobrovoľne zatvorený v miestnosti, do ktorej nepreniká žiadne svetlo. Jej podstatou je to, aby sa človek odpútal od akýchkoľvek rozptýlení a bol len sám so sebou. Vtedy môžeme objaviť tajomstvá skryté v nás. Pobyt v tme býva často označovaný ako aj ako terapia tmou. Niekto si v nej chce prekonať svoj strach z tmy, niekto nájsť cestu k sebe. Možností hľadania je však mnoho a každá bytosť je individuálna, každému preto vyhovuje niečo iné.

Jaroslav Dušek - První dotek
V knihe rozoberá potrebu prvého dotyku novorodenca.

Bohovia viny - kniha od známeho autora detektívnych príbehov Michael Connelly vás určite vtiahne do deja a budete si pripadať, ako keby ste na mieste poroty sedeli vy.

Známy advokát zo zadného sedadla svojho Lincolnu Michael Haller teraz dostane prípad muža obvineného z vraždy prostitútky. Z prostitútky sa nakoniec vyvinie Michaelova bývalá zverenkyňa a muž o sebe tvrdí, že je nevinný.

Michael prípad berie ako svoju osobnú prioritu a tak začína proces, v ktorom bude musieť čeliť "bohom viny" v porote a presvedčiť ich o nevine svojho klienta, ale takisto aj svojim vlastným, ktorí ho prenasledujú z minulosti.

Celkom pútavá kniha, aj keď osobne sa mi viac páčia príbehy s detektívom Harry Bosch a hlavne jeho staršie knihy, ktoré už dnes žiaľ nie sú dostupné. Dúfam, že sa časom pripraví ich dotlač.

V roku 2018 má pre vás autor pripravenú novinku Michael Connelly - Dve tváre pravdy, kde sa opäť stretneme s hrdinom Harry Bosch. Rok 2019 v znamení Connellyho by mal priniesť dotlač titulu Michael Connelly - Čierny ľad vydavateľstvom Slovart. Držme palce, aby sa to aj podarilo.

 

Strana 1 z 9