Kategórie

Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem je fascinujúca a desivá zároveň.

Fascinujúca v tom, čo všetko môže človek vo svojom živote zažiť, s akými neuveriteľnými náhodami sa môže stretnúť a akým zázrakom sa mu môže podariť prežiť. Hlavne ak ide o človeka, akým bol autor knihy - Miklos Nyiszli. Podarilo sa mu prežiť útrapy koncentračného tábora Osvienčim a to aj napriek tomu, že bol smrti "pekelne blízko", nakoľko sa s ňou tvárou v tvár stretával denne. Rozkazy však boli jasné a na výber nebolo. Po prečítaní knihy by bolo vhodné pozrieť alebo prečítať si nejakú príjemnú rozprávku, aby človek prišiel na veselšie myšlienky.

Kam človek dokáže padnúť a čoho všetkého je schopný iba kvôli nejakej ideológii alebo predstave. Ale Josef Mengele bol zrejme presvedčený o tom, že jeho dielo je správne a pomôže tak budúcim generáciám. Kniha je zameraná na prostredie koncentračného tábora Osvienčim, ale podobné praktiky sa samozrejme používali aj v Rusku, USA a Japonsku.

Príbeh lekára, ktorého si pri selekcii zvolí samotný Mengele ako svojho pomocníka a ktorý sa tak potom musí denne stretávať so šialenými experimentami tohto doktora. Nyiszli prežíva život v koncentračnom tábore "lepšie" ako ostatní väzni - nemusí chodiť na nútené práce, dostáva viac kvalitnejšieho jedla, má lepší nocľah.

Stáli mu však tieto "výhody" za to?

Knihy s podobnou témou:

- Děti, které přežily Mengeleho - príbeh dvoch sestier, dvojičiek, ktoré si Mengele vyselektuje pre svoje experimenty.

- Mengeleho dievča - Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila v koncentračnom tábore

- Tetovač z Auschwitzu - skutočný príbeh. Aj v koncentračnom tábore sa dá nájsť láska. A dokonca taká, ktorá vám dodá silu, prežiť celé toto peklo.

- Kniha o holokauste - Stretnutie tých, čo prežili šoa