Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem
Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem

Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem

Kód tovaru: 9788020017574
Byl jsem Mengeleho Asistentem - príbeh autora, ktorý musel robiť asistenta doktorovi Mengele.
11,52 €
Predajná cena po zľave
Predajná cena11,52 €
Doba dodania: 3 - 10 dní
Opýtajte sa na tento produkt

Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem


Autor knihy Miklos Nyiszli - doktor bol ako maďarský žid deportovaný v roku 1944 do koncentračného táboru v Osvienčime, kde strávil osem mesiacov.

Vďaka svojej odbornosti a znalosti nemčiny bol pri selekcii vybraný Jozefom Mengele, aby robil pitvy obetí jeho nechutných experimentov. Tak sa vyhol istej smrti v plynových komorách alebo pomalej smrti, pri niektorej z nútených prác v tábore.

Ako prominentný väzeň spoznal zblízka neľudské praktiky "anjela smrti" pri pseudovedeckom výskume dvojčat a neopísateľné peklo, ktoré predstavovala práca tzv. sonderkomand v krematóriách.
V knihe autor popisuje praktiky nemeckých veliteľov pri riešení židovskej otázky a zvrátené predstavy doktora Jozefa Mengele známeho aj pod menom "Doktor Smrť".

Hneď po skončení druhej svetovej vojny vydal svoje svedectvo v knihe Byl jsem Mengeleho asistentem (kniha bola preložená z maďarského originálu Dr. Mengele boncolórvosa voltam az Auschwitz - I krematóriumban, anglický názov - Auschwitz: A Doctor's Eyewitness Account). Nejedná sa o literárne spracovanie v pravom slova zmysle, skôr o šokujúci, naliehavý denník, písaný s jediným zámerom: podať správu svetu.


Úryvok z knihy Byl jsem Mengeleho asistentem


Na príkaz doktora, ktorý bol zároveň génius a tichý šialenec, som otvoril stovky mŕtvol preto, aby z miliónových zástupov poslaných do plynu alebo na hranicu profitovala veda založená na falošnej teórii.

Odkrajoval som mäso z tiel zdravých mladých dievčat a na prianie Dr. Mengele som z neho pripravoval živnú pôdu pre kultiváciu baktérií.

Máčal som mŕtvoly postihnutých ľudí a trpaslíkov v roztoku chlórového vápna, alebo som ich dlhé dni varil, aby sa očistené kostry dostali do múzea Tretej ríše, kde mali byť pre budúce generácie dôkazom, že istý národ bolo nevyhnutné vyhladiť.


O autorovi Miklos Nyiszli


Miklos Nyiszli bol maďarský a rumunský doktor, ktorý bol počas druhej svetovej vojny deportovaný do koncentračného tábora Osvienčim a stal sa asistentom doktora Josefa Mengeleho.

Po obsadení Maďarska nemeckými vojskami v roku 1944 a zahájení likvidácie maďarských Židov, bol spoločne s rodinou deportovaný do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Miklos Nyiszli dostal táborové číslo A-8450 a vďaka svojej špecializácii na súdne lekárstvo bol zamestnaný ako asistent doktora Josefa Mengeleho.

Jeho úlohou sa stalo vykonávanie pitiev dvojčat a trpaslíkov, ktorí zomreli počas Mengeleho experimentov. Okrem toho pôsobil aj ako ošetrujúci lekár pre členov sonderkommanda a príslušníkov SS, ktorí pracovali pri plynových komorách a krematóriu. Koncom vojny v roku 1945 bol oslobodený a jeho žena a dcéra vojnu tiež prežili.

Po vojne už nikdy nevykonával lekársku prax. V roku 1947 vypovedal ako svedok pred Medzinárodným vojenským tribunálom v Norinbergu.

Miklos Nyiszli zomrel v roku 1956 na infarkt.


Recenzia na knihu Byl jsem Mengeleho asistentem
Skutočné príbehy tých, ktorí prežili peklo koncentračných táborov


Silné príbehy ľudí, ktorým sa podarilo prejsť cez útrapy koncentračných táborov. Aká vnútorná sila im dala nádej opäť žiť?

Vyberte si z našej ponuky skutočných príbehov ľudí, ktorí si prešli peklom plynových komôr a zažili zážitky, ktoré si mnohí z nás nevedia ani predstaviť. V niektorých príbehoch sa dočítate, že aj na takom hroznom mieste, akým bol koncentračný tábor Osvienčim, dokázala vzplanúť láska, vďaka ktorej našli spoločnú silu a dôvod prežiť.

Odporúčame tituly na podobnú tému:

Byl jsem Mengeleho asistentem - skutočný príbeh autora Miklos Nyiszli, ktorý prežil Osvienčim vďaka svojmu vzdelaniu. Musel však robiť asistenta samotnému doktorovi Mengele.
Mengeleho dievča - skutočný príbeh Slovenky, ktorej sa podarilo prežiť štyri koncentračné tábory.
Žena bez čísla - strhujúci príbeh najkrajšej Bratislavčanky, ktorá sa však dostala do rúk nacistom.
Stretnutie tých, čo prežili šoa - stretnutie tých, ktorí prežili holokaust.
Děti, které přežily Mengeleho - príbeh dvojičiek, ktoré si Mengele vybral pre svoje pokusy a to im zachránilo život.
Rudolf Vrba - Utiekol som z Osvienčimu - skutočný príbeh Slovákov, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora Osvienčim.
Lekárnik z Auschwitzu - spoznajte príbeh plný chamtivosti uprostred hrôzy holokaustu.
Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči - Slovenka, ktorej sa podarilo prežiť útrapy v Osvienčime.
Fotograf z Osvětimi - príbeh muža, ktorý v koncentračnom tábore dostal za úkol dokumentovať väzňov, popravy a obludné experimenty na ľuďoch.
Heather Morris - Tetovač z Auschwitzu - skutočný príbeh, že aj na mieste ako je koncentračný tábor Osvienčim dokáže splanúť láska, ktorá robí zázraky.
Dlouhá cesta - Útek zo Sibíri - strastiplná cesta pre partiu, ktorej sa podarilo utiecť z ruského Gulagu.
Heather Morris - Cilčina cesta - český jazyk - pokračovanie príbehu Tetovač z Auschwitzu.
Bol som číslo 3 0529 - prežil peklo koncentračných táborov a našiel silu žiť.
Pavel Taussig - Prežil som pochod smrti - keď sa Pavel Taussig rozhodol vytvoriť pre svojho staršieho syna k jeho jedenástym narodeninám svoj životopis, ktorého súčasťou boli aj spomienky na koncentračný tábor.
Dvojčatá z Osvienčimu - Nacisti ich nechali nažive len preto, lebo boli dvojičky.


Ďalšie knihy z TOP 5 životné príbehy a osudy


Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem
Veronika Hurdová - Moje milá smrti
Forrest Carter - Malý strom
Otto H. Frank, Mirjam Pressler - Denník Anny Frankovej
Henri Charriére - Motýľ


Knihu v našej ponuke nájdete v týchto jazykoch:


- slovenský jazyk - Miklos Nyiszli - Bol som Mengeleho asistentom

- český jazyk - Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem

- anglický jazyk - Miklos Nyiszli - Auschwitz: A Doctor's Eyewitness Account

Detaily o knihe:

Počet strán: 196
Rozmer: 135 x 215 x 15 mm
Hmotnosť: 326 g
Jazyk: český
EAN: 9788020017574
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Academia
 
 
 

Recenzie

streda, 29. november 2017
Zaujímavý, napínavý a dojímavý príbeh o silnom, odvážnom a vytrvalom mužovi, ktorý si napriek všetkému čo zažil dokázal zachovať ľudskosť.

Miklos vo svojej knihe viac upriamuje pozornosť na ľavú stranu, stranu smrti. Opisuje osudy ľudí, ktorí nedostali ani len najmenšiu šancu a z vagóna putovali rovno na smrť.
Priznávam, že čítať o ich ceste, ale i o podrobnom popise pitvy či dôvodoch smrti nebolo najpríjemnejšie. Čo mi ale neprekážalo je, že sa Miklos snažil čitateľom vysvetliť medicínske zákony, čím podal dôkazy o skutočných príčinách choroby či smrti a následne tak vyvrátil Mengeleho choré a nereálne predstavy.

Niežeby ma nejako zaujímal, no vďaka tejto knihe som konečne o niečo viac spoznala osobu Mengeleho. Bolo zaujímavé čítať o jeho zanietení pre prácu, o spôsobe zmýšľania, správania sa voči podriadeným či o tom, ako riešil a reagoval na problémy. Niekedy ma jeho správanie dokázalo zaskočiť a zároveň ešte viac znechutiť. Nebolo na ňom totiž nič pozitívne, ako by sa bolo zdalo, ale naopak bol to iba prejav jeho krutosti, výsmechu a neľudskosti.

Popri čítaní tejto knihy som sa stretla s názormi, kedy viacerým čitateľom prekážalo zopár nezrovnalostí, ktorých dôvodom je, to že autor knihu vydal hneď po oslobodení a nemal možnosť si overiť dnes už potvrdené fakty.
Musím však povedať, že ja osobne sa prikláňam k tomu, že kniha je i dnes stále vydávaná v pôvodnej verzii. Veď mylné domnienky autora sú už v aktuálnej dotlači podrobne vysvetlené a Miklos predsa jednoducho iba chcel, aby ľudia vedeli čoho všetkého bol svedkom a varoval ich. Stačí si preto už len túto jedinečnú knihu prečítať. Určite Vám to len a len odporúčam.
Monika Beňušová